Menu Zamknij

O firmie

Historia przedsiębiorstwa

Początki firmy to rok 1975, wtedy to powstała Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Strzelcach Krajeńskich. W 2013 roku zmieniono nazwę na Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Handlowe „SKR” Strzelce Krajeńskie. Obecnie od 1grudnia 2016 r. Spółdzielnia została przekształcona w spółkę prawa handlowego pod nazwą
SKR Strzelce Krajeńskie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

W systemie nakazowo-rozdzielczym jedyną działalnością Spółdzielni były usługi mechanizacyjne świadczone dla rolników z kilku okolicznych gmin.

Z przyczyn niezależnych następowało stopniowe zmniejszanie usług mechanizacyjnych i koniecznością stawały się nowe działalności w firmie. W „nowych czasach” już w 1990r. rozpoczęto działalność handlową w zakresie zaopatrzenia gospodarstw rolnych w środki do produkcji rolnej, głównie w nawozy i węgiel.

Rozwój działalności  firmy

W ciągu kolejnych lat następował intensywny rozwój działalności handlowej firmy.

Obecnie najważniejszym kierunkiem działalności  jest sprzedaż nawozów mineralnych – sypkich i płynnych – głównie w oparciu o zawarte umowy kupna-sprzedaży i podpisane kontrakty z wszystkimi czołowymi krajowymi producentami nawozów: 

 • Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w Puławach
 • Grupa Azoty Tarnów S.A.
 • Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.
 • Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. w Policach
 • Grupa Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk sp. z o. o.
 • ANWIL S.A. Włocławek
 • LUVENA S.A. w Luboniu
 • Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg sp. z o.o.

Rocznie sprzedajemy ponad 100 tys. ton nawozów, głównie w woj. lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Sprzedaż detaliczną nawozów i innych środków do produkcji rolnej na rynku lokalnym prowadzimy w dwóch własnych Zakładach w miejscowościach: Lipie Góry i Zwierzyn.

Sprzedaż hurtową nawozów dla większych gospodarstw rolnych oraz dla firm handlowych prowadzimy przez nasz Dział Handlowy. W ramach działalności handlowej prowadzimy też sprzedaż węgla, środków ochrony roślin, pasz i materiału siewnego. W roku 2014 rozpoczęliśmy działalność skupu i sprzedaży zbóż oraz rzepaku.

Największą inwestycją w historii firmy jest wybudowanie w 2015r. w Choszcznie nowoczesnej  Bazy Nawozów Płynnych RSM®. Cztery naziemne, pionowe zbiorniki wykonane z blachy stalowej emaliowanej o pojemności użytkowej 650m3 każdy pomieszczą około 3.300 ton nawozu płynnego RSM®. Pozwoli to nam na zmagazynowanie przed sezonem Roztworu Saletrzano-Mocznikowego a następnie na szybkie i sprawne dostawy RSM® do gospodarstw rolnych w okresie nawożenia upraw. Na Bazie RSM® zastosowano oprogramowanie pozwalające  na monitorowanie ilości nawozu w zbiornikach oraz  precyzyjne ustawianie ilości wydawanego nawozu i  automatyczne wyłączanie się pomp podczas rozładunku i załadunku autocystern zastosowano nowoczesne rozwiązanie zdalnego podglądu i sterowania tymi urządzeniami na odległość.

Specjalistyczne usługi mechanizacyjne

Udział usług mechanizacyjnych w przychodach firmy stanowi 0,5%. Obecnie świadczymy tylko specjalistyczne usługi mechanizacyjne. Należą do nich:

 • zbiór rzepaku i zbóż
 • prasowanie słomy i siana
 • sporządzanie sianokiszonek 

Posiadamy 7 kombajnów zbożowych, które spełniają wymogi wyższej jakości usług oraz gwarantują sprawną obsługę  naszych klientów w okresie żniw.

Wyeksploatowane kombajny zbożowe zostały zastąpione nowymi, co poprawiło jakość usług oraz warunki pracy operatorów.

Od wielu lat SKR Strzelce Krajeńskie   jest przedsiębiorstwem rentownym. Firma zatrudnia ok. 40 pracowników.

W latach 2007, 2013 i 2015 firma  znalazła się w prestiżowym gronie Gazel Biznesu czyli przedsiębiorstw, które osiągają bardzo dobre wyniki finansowe, dynamicznie się rozwijają oraz są rzetelnymi partnerami w biznesie.

W 2016 r. zajęliśmy  I miejsce w konkursie PRACODAWCA – ORGANIZATOR PRACY BEZPIECZNEJ w kategorii małych zakładów  organizowanym przez Okręgowego Inspektora Pracy w Zielonej Górze za podjęte przez pracodawcę działania zmierzające do poprawy poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w zakładzie.

Również w 2016 r. zostaliśmy  laureatem konkursu LUBUSKI ZŁOTY KŁOS. Nagroda przyznawana jest  przez Lubuskie Forum Rolnicze oraz Gazetę Lubuską za szczególne zasługi dla lubuskiej wsi i rolnictwa.

Prezesem Zarządu SKR  Strzelce Krajeńskie sp. z o.o.  do dnia 25.07.2018r. był Włodzimierz Skwarek, który pełnił tę funkcję od 1981 roku. Nowym Prezesem Zarządu Spółki został Sławomir Szkwir. Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Witold Kowkiel.

TodoSlots article