Menu Zamknij

NOWOCZESNA BAZA RSM® w CHOSZCZNIE

SKR Strzelce Krajeńskie spółka z o.o. w miesiącu lutym 2016r. oddało do użytku nowoczesną Bazę nawozów płynnych RSM®.Jedną z niewielu tego typu w całej Polsce.

Nie ma chyba dzisiaj rolnika, który nie wie co to jest RSM®. Roztwór saletrzano-mocznikowy czyli płynny nawóz azotowy, którego jedynym producentem w Polsce jest Grupa Azoty cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przyjazny środowisku, łatwo przyswajalny w uprawach rolniczych, posiadający trzy formy azotu.

Od wielu lat producentem nawozu RSM® jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A., a od m-ca stycznia 2016r. Grupa Azoty uruchomiła również produkcję w ZA Kędzierzyn S.A. Nawóz płynny produkowany jest w stężeniach 32%, 30%, 28% azotu, a także z dodatkiem coraz bardziej pożądanej w rolnictwie siarki o składzie 26%N + 3%S.

Rolnik liczy ile wydaje

Jednym z powodów coraz większego zainteresowania gospodarstw płynnym roztworem saletrzano-mocznikowym z Grupy Azoty jest niższa cena kilograma czystego składnika, który jest tańszy o kilkanaście procent niż w nawozach granulowanych. Rośliny szybciej pobierają z gleby azot dostarczony w formie płynnej, badania wykazują mniejsze straty oraz pozytywny wpływ na wielkość i jakość plonu. To wszystko ma wpływ na efektywność i rentowność produkcji.

Odpowiednie zaplecze magazynowe

Nawozy granulowane każde gospodarstwo bez problemu zmagazynuje w opakowaniach, które złoży w magazynie lub pod wiatą.

Podstawą zaś właściwego funkcjonowania rynku nawozów płynnych jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. SKR Sp. z o. o. Strzelce Krajeńskie przygotowania te rozpoczęło kilka lat temu od zakupu zbiorników stalowych o pojemności 25 i 50m3, które zostały przekazane do Klientów Spółdzielni – gospodarstw rolnych. Równocześnie „SKR” otrzymywało sukcesywnie w dzierżawę takie zbiorniki od GA ZA „PUŁAWY”S.A. Na dzień dzisiejszy „SKR” w gospodarstwach rolnych posiada zbiorniki o łącznej pojemności kilku tysięcy ton.

Żeby zapewnić terminowość dostaw nawozu w okresie intensywnego stosowania na uprawy rolnicze, SKR Strzelce Krajeńskie Sp. z o. o.  postanowiło wybudować nowoczesną Bazę RSM®. Wybór lokalizacji był poprzedzony analizą rynku i w 2014r. zakupiono działkę w Choszcznie z przeznaczeniem pod inwestycję. W 2015r. zostały wybudowane przez czeską firmę VITKOVICE cztery naziemne zbiorniki pionowe z blach emaliowanych o pojemności ponad 800 ton każdy, co pozwoli naszej firmie na terminowe zaopatrzenie swoich klientów. Cylindryczny, obustronnie emaliowany płaszcz zbiornika wykazuje się wysoką odpornością chemiczną co sprawia, że są bezpieczne dla środowiska.

… bo najważniejsze są terminowe dostawy

RSM® z Bazy będzie dowożony do gospodarstw własnymi auto-cysternami. Celem firmy jest realizacja dostaw maksymalnie w ciągu 1-2 dni od złożenia zamówienia. Klient musi być zadowolony.

Baza RSM® jest już autoryzowana przez Grupę Azoty

SKR Strzelce Krajeńskie Sp. z o. o. podczas budowy prowadził konsultacje z Grupą Azoty w celu przygotowania odpowiedniej wizualizacji całej Bazy, tak aby były spełnione wszystkie wymagania producenta w tym zakresie. W m-cu grudniu 2015r. GA ZA „PUŁAWY” S.A. przyznały status AUTORYZOWANEJ BAZY RSM®. Takich nowoczesnych, autoryzowanych Baz w Polsce jest zaledwie kilka. Jest to jedyny taki magazyn nawozów płynnych RSM® w woj. zachodniopomorskim i lubuskim.

SKR Strzelce Krajeńskie Sp. z o. o. posiada również zaplecze magazynowe na nawóz RSM® o pojemności około 800 ton w swoim Zakładzie Usługowo Handlowym w miejscowości Lipie Góry. Z tego magazynu są obsługiwane gospodarstwa rolne w pobliżu Strzelec.

TodoSlots article